تازه های دارویی

25

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی جدید"واروبی" ( rolaoitant)را برای پیشگیری از فاز تاخیری تهوع و استفراغ ناشی از داروهای شیمی درمانی تائید کرد

سازمان  غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی جدید"واروبی"  ( rolaoitant)را برای پیشگیری از فاز تاخیری تهوع و استفراغ ناشی از داروهای شیمی درمانی تائید کرد.

این دارو در سپتامبر 2015، برای پیشگیری از فاز تاخیری تهوع و استفراغ ناشی از داروهای شیمی درمانی در بزرگسالان در ترکیب با دیگر داروهای ضد تهوع نظیر اندانسترون و دگزامتازون تائید شده است. یکی از عوارض شایع تجویز داروهای شیمی درمانی تهوع و استفراغ می باشد. این علائم گاهی تا روزها بعد از تجویز داروی شیمی درمانی باقی می ماند.گاهی تهوع و استفراغ به صورت فاز تاخیری بوده و  از 24 ساعت تا 120 ساعت بعد از شروع کموتراپی در بیمار ایجاد میشود. این نوع تهوع و استفراغ تاخیری می تواند سبب ایجاد مشکلات زیادی از جمله کاهش وزن،  دهیدراسیون (از دست دادن آب بدن)، و سوء تغذیه در بیمار گردد، به همین منظور کاهش این عارضه در بیماران میتواند نقش مهمی در بهبود سلامت عمومی بیمار داشته باشد.

داروی واروبی آنتاگونیست گیرنده های نوروکینین 1 می باشد که به صورت قرص در بیماران تحت شیمی درمانی تجویز شده و نقش موثری در کاهش تهوع و استفراغ فاز تاخیری داشته است. ایمنی و اثر بخشی این داروتائید شده است. عوارض جانبی این دارو شامل نوتروپنی (کاهش تعداد گلبول های سفید)، سکسکه، کاهش اشتها و سرگیجه می باشد. این دارو مهار کننده آنزیم کبدی نوع CYP2D6 ّ بوده در نتیجه در بیمارانی که داروی تیوریدازین (از دست داروهای اعصاب) را مصرف می کنند منع مصرف دارد. مصرف همزمان این 2 دارو سبب افزایش غلظت خونی داروی تیوریدازین شده و در نتیجه سبب ریتم قلبی غیرنرمال و عوارض قلبی جدی می گردد.  


تعداد امتیازات: (2043) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (887)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج